Skočite na glavni sadržaj
Centar unutarnjeg tržišta EU - Logo

Vlada Republike Hrvatske donijela Nacionalni program reformi i Uredbu kojom se uvodi test malog i srednjeg poduzetništva

28.04.2017.

‌S ciljem odgovora na strukturne izazove hrvatskog gospodarstva i smanjivanje makroekonomskih neravnoteža te postizanje ciljeva Strategije Europa 2020., Vlada Republike Hrvatska usvojila je Nacionalni program reformi 2017. Cilj Nacionalnog programa reformi je unapređenje poslovne klime kroz jednostavnije, jeftinije i slobodnije uvjete poslovanja te su definirane mjere i aktivnosti koje će se provoditi u narednih 12 do 18 mjeseci.

Cjelovita regulatorna reforma gospodarstva započela je kako bi se stvorio institucionalni okvir za konkurentno tržišno gospodarstvo te uvjeti za slobodniji pristup unutarnjem tržištu EU-a. Poduzetnička inicijativa se oslobađa raznih nameta i prepreka.

Polazeći od temeljnih ciljeva Vlade Republike Hrvatske, utvrđenih Programom Vlade Republike Hrvatske za razdoblje 2016. - 2020. te uvažavajući posebne preporuke Vijeća Europske unije, kao i nalaze Europske komisije sadržane u Izvješću za Hrvatsku, iz veljače 2017., ovogodišnji Nacionalni program reformi definira reformske mjere i aktivnosti koje će doprinijeti ostvarivanju dugoročno održivog gospodarskog rasta, povećanju zaposlenosti i stvaranju novih radnih mjesta te smanjenju makroekonomskih neravnoteža.

U skladu s tim, Nacionalni program reformi definira tri glavna cilja:

  • Jačanje konkurentnosti gospodarstva
  • Povećanje zapošljivosti i povezivanje obrazovanja s tržištem rada
  • Održivost javnih financija.


Ostvarivanju ovih ciljeva doprinijet će provedba 53 reformske mjere u 12 reformskih područja.

Mjere koje se planiraju radi jačanja konkurentnosti gospodarstva idu prvenstveno u smjeru unaprjeđenja poslovnog okružja.

  • Objedinjavanje inspekcijskih službi koje će se u prvoj fazi provesti kroz objedinjavanje inspekcijskih poslova u gospodarstvu u cilju rasterećenja gospodarskih subjekata od učestalih, neujednačenih i nekoordiniranih inspekcijskih nadzora i postupanja.
  • Nastavit će se s daljnjim administrativnim rasterećenjem gospodarstva, ali i sa smanjivanjem neporeznih davanja za barem 20% u razdoblju 2017. - 2019. te će se kroz uvođenje procjene gospodarskih učinaka propisa na malo gospodarstvo kroz primjenu MSP testa spriječiti uvođenje nepotrebnih administrativnih troškova.
  • Osnažit će se savjetovanje i konzultacije s poslovnom zajednicom i ostalim dionicima o propisima koji utječu na malo poduzetništvo.


Procjene gospodarskih učinaka donose kontrolu kvalitete propisa za poduzetnike te je Vlada na današnjoj sjednici donijela Uredbu kojom se uvodi test malog i srednjeg poduzetništva (MSP test). MSP testom se uvodi procjena gospodarskih učinaka propisa kako bi isti bili jednostavniji i jeftiniji te razmjerni svrsi.

Procjene gospodarskih učinaka će se provoditi i za podzakonske propise obzirom da su upravo oni čest izvor raznih opterećenja za poduzetnike. Uredba o MSP testu se donosi temeljem Zakona o poticanju razvoja malog gospodarstva.

Izrada propisa sa učincima na malo gospodarstvo trebat će poštivati dva načela:

  1. Načelo administrativnog pojednostavljenja, što znači da obveze i zahtjevi prema poduzetnicima moraju sadržavati što nižu razinu administrativnih troškova i uvjeta za pristup tržištu, temeljem mjerenja Standard Cost Model (SCM) metodologijom
  2. Načelo proporcionalnosti, što znači da propisane obveze i zahtjevi prema poduzetnicima moraju biti razmjerni svojoj svrsi kako bi se u opravdanoj mjeri, kroz analizu troškova i koristi različitih opcija javnih politika, ostvarila razmjerna zaštita javnog interesa.


MSP test je važan segment u izgradnji efikasnog sustava javnih politika u gospodarstvu i kvalitete javnog upravljanja.

MSP test će se sastojati od dva koraka:

  1. Prethodni MSP test: Ukoliko se utvrdi da prijedlog propisa sadrži administrativne troškove koji će se mjeriti Standard Cost Model (SCM) metodologijom, prepreke slobodi tržišne konkurencije i konkurentnosti unutarnjeg tržišta EU-a te nove naknade i neporezna davanja, obvezan je i sljedeći korak
  2. MSP test: Prijedlog propisa mora imati jasne ciljeve. Kroz analize troškova i koristi prijedloga propisa uspoređivat će se različite opcije javnih politika za rješavanje problema malih i srednjih poduzetnika.


Cjelokupni proces MSP testa dio je reforme sustava procjene učinaka propisa. Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta bit će zaduženo za procjene gospodarskih učinaka propisa.

Izvor: Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, 27.04.2017.